1924 anayasası kısaca bilgi ve özellikleri

yorumsuz
454 views
1924 anayasası kısaca bilgi ve özellikleri

 

Bu yazımızda 1924 anayasası hakkında kısa bilgi veriyoruz , 1924 anayasası nedir , özellikleri nelerdir , maddeleri , önemini kısaca özet olarak açıklıyoruz. Ödev ya da sınava hazırlık için kullanmak için uygundur. Kütüphane kaynakçalı bilgilerdir rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

 

 

1924 Anayasası Kısaca

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından sonra Saltanatın kaldırılmasıyla Osmanlı Kanun-i Esasi’si resmen yürürlükten kalkmıştı. Bu dönemde 1921 Anayasası yürürlükteydi ama hatırlanacağı üzere kapsamı hayli dar olan bu anayasa haklar ve özgürlükler konusunda Osmanlı Kanun-i Esasi’sine karşı çıkmamış idi. işte Cumhuriyetin ilanı, Halifeliğin kaldırılması gibi çok önemli gelişmeler de yaşanınca artık 1921 Anayasası ihtiyaçlara karşılık veremez hale gelmiştir. Yapılacak şey yeni bir anayasa hazırlamak olacaktır.

Özellikleri

20 Nisan 1924 de Anayasa ilan edildi. Bu Anayasa bir Cumhuriyet Anayasası’dır. 1921 Anayasası’nın ilgili maddesine Cumhuriyet ifadesi eklenmiş idi ama 1924 Anayasası bizzat bir Cumhuriyet rejimi içerisinde doğmuş ve içeriğini Cumhuriyete dair önemli maddelerle zenginleştirmiştir.

Önemi

Bu anayasanın en önemli maddelerinden birisi “Türkiye Devleti’nin  dini İslam’dır, resmi dili Türkçe’dir, başkenti Ankara’dır.” Bu madde bize gösteriyor ki 1924 Anayasası’nda laikliğe aykırı maddeler vardır. Yine 16. maddede mebusların Meclise katıldıklarından ant içmeye dair ifadelerde yer alan: “Vatan ve milletin saadet ve selametine, milletin kayıtsız şartsız egemenliğine ters bir amaç takip etmeyeceğime ve Cumhuriyet esaslarına sadakatten ayrılmayacağımıza vallahi”cümlesi laik olmayan bir anlayışı göstermektedir. 1924 Anayasası’ndaki bu sorunlar ileride yapılacak düzenlemelerle giderilecektir.

1924 Anayasası Maddeleri

  • Milli egemenlik sistemini esas alır.
  • Yargıdan söz edilmiştir.
  • Temel özgürlükler ve hak önemsenir.
  • Kabine sistemini merkez alır.
  • Meclisin üstünlüğü benimsenmiştir.
  • Çok partili sisteme bu anayasada geçilmiştir.
  • Milletvekillerinin dokunulmazlığı vardı.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın