1921 Anayasası Kısaca önemi ve özellikleri

yorumsuz
477 views
1921 Anayasası Kısaca önemi ve özellikleri

 

1921 anayasası nedir , özellikleri nelerdir , 1921 anayasası hakkında kısa özet bilgiler veriyoruz. 1921 anayasasının önemi kısaca kütüphane kaynakçalı bilgiler ile paylaştık. Ödeviniz için ya da çalışma kağıdı olarak kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

1921 Anayasası Önemi Ve Kısa Bilgi

23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da TBMM’nin açılmasıyla kurulan yeni devletin dayandığı temel kanunların Anayasal bir bağlamda ele alınması gerekmiş, bu da 20 Ocak 1921 tarihinde kabul edilen Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile sağlanmıştır. TBMM’nin Kurucu Meclis sıfatıyla hazırladığı ve olağanüstü bir dönemin ürünü olan aynı zamanda da yeni Türkiye devletinin ilk anayasası pozisyonundaki bu hukuk belgesinin ilk maddesinde “Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir” ilkesi yer almıştır. Henüz Saltanat ve Hilafetin kaldırılmamış olduğunu düşünürsek, TBMM’nin kurulduğu günlerde almış olduğu ilk kararlardaki Saltanat ve Hilafetin geleceğinin TBMM’nin inisiyatifine kaldığı ifadesinin, yavaş yavaş bir anlam bulduğu görülmektedir. Ardından, önce Saltanat sonra Hilafetin kaldırılmasıyla tam olarak söz konusu belirsizlik giderilecektir.

Not: Yine 1921 Anayasasının 3. maddesinde geçen “Türkiye Devleti Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce yönetilir ve hükümeti TBMM hükümeti unvanı taşır” ifadesi ise artık Osmanlı hükümetinin yok sayıldığı ve ulusun tek temsilcisinin TBMM olduğunu göstermektedir.

1921 Anayasası Özellikleri

1921 Anayasası, bir savaş anayasasıdır. Bu yüzdendir ki çok kapsamlı bir Anayasa değildir. 1921 Anayasası’nın yürürlüğe girdiği dönemlerde Osmanlı Anayasası’ndaki her şeyin reddedilmediği de ayrı bir dikkat çekici durumdur. Nitekim eski anayasada yer alan hak ve özgürlüklere dair maddeler, yeni anayasayı hazırlayanlar tarafından kabul görmüş, 1921 Anayasası’nda bu yüzden hak ve özgürlüklere ayrıca yer verilmemiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın