19 Mayıs gençlik ve spor bayramı ödev 2019

yorumsuz
526 views
19 Mayıs gençlik ve spor bayramı ödev 2019

19 mayıs gençlik ve spor bayramı kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Ne zaman kabul edildi. Nasıl bayram oldu. 19 mayıs ile ilgili kompozisyon sunum konuşma için kısa özet bilgiler. Tamamı güncel ve yenidir. Farklı kütüphanelerden kısaltılarak tek başlık altında toplanmış başka yerde bulamayacağınız bilgilerdir. Kürsü de okuyabilirsiniz.

 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı  Kısaca

Tici‘ nin VIII. Kongresinden kısa bir süre sonra Maarif Vekâleti, idman şenliklerinin yurdun dört bir tarafında, Atatürk‘ün Samsun’a ayak bastığı tarihin yıl dönümünde icra edilmesine karar verdi. (2 Mayıs 1936). Ertesi gün İstanbul gazeteleri, 10 Mayıs Pazar günü yapılması kararlaştırılmış olan IX. Jimnastik şenliklerinin, 19 Mayıs‘ta gerçekleştirileceğini duyurdu. Hükümet, resmî dairelerin 19 Mayıs‘ta tatil edilmesi için, bir kanun layihası hazırlığına girişti. Halkın, geniş katılımı amaçlanıyordu. Lise ve orta mektepler, ikişer gün tatil edildiler.

CHP, jimnastik gösterilerinin sadece öğrenciler tarafından yapılacağını bildirdi; sporcular, çelenk koyma merasimi ile sokaktaki geçit alayına katılacaklardı. Bu arada, Karadeniz Talebe Birliği, 19 Mayıs‘ın milli bayram kabul edilmesi için, resmi makamlara temennilerde bulundu; bu girişim, CHP ve Halkevleri tarafından takdirle karşılandı. Ancak Hükümetin hazırladığı layiha, 19 Mayıs‘a kadar kanunlaşamadığından, 1936 yılındaki kutlamalara ―Jimnastik şenlikleri‖ adı altında devam edildi. Nitekim İstanbullu gençlerin Taksim Cumhuriyet Anıtı‘na bıraktıkları çelenk, bunu doğrulamaktadır.

1937 yılına gelindiğinde 19 Mayıs, henüz resmi bayramlar arasına sokulmamıştı; ancak CHP, törenlerin önemle kutlanabilmesi için gerekli tedbirleri almıştı. TSK ise bayramdaki jimnastik gösterilerinin nasıl icra edileceğine dair, ayrıntılı bir talimatname yayınlamıştı. Nisan ayı ile birlikte Ulus gazetesinin sağ üst köşesinde, ―19 Mayıs Spor ve Gençlik Bayramıdır – ibareli yazılar çıkmaya başladı.

19 Mayıs 1937 tarihinde Ankara‘da Gençlik ve Spor Bayramı, ―Büyük liderin Samsun‘a ayak bastığı saatte başladı. Saat 07.00‘de, yirmi bir pare top atılmış, bir dakika boyunca fabrika ve lokomotifler düdük, otomobiller ise korna çalmıştı; caddeler, resmi ve özel binalar bayraklarla donatılmıştır. O zamanki Ankara nüfusunun 4 de 1 ‘i yürüyüşe katılmıştır.

Neden Gençlik ve Spor Bayramı Oldu

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı‘nın icadı, devletin bu yıllarda izlemiş olduğu nüfus arttırıcı siyaseti dışa vurmaktaydı. Bu siyasetin temel amacı, nüfusun nicelik ve niteliğini artırmak,
üretken gücünü açığa çıkarmaktı. Bunun için salgın hastalık, yoksulluk, kötü beslenme gibi sorunlar yüzünden, bozulan sağlığını düzeltmek gerekiyordu; uzun süren büyük savaşlar, ―bugünkü neslin uzvî dayanıklılık kuvvetini‖ alabildiğine düşürmüştü. On yıl kadar süren savaşlar, tehcir ve mübadele sonucunda nüfus azalmıştı; hayatta kalanların bir kısmı yetim ve sakat; bir kısmı ise sıtma, frengi, trahom ya da verem gibi hastalıkların pençesindeydi.  Bu süreçte kullanılan 19 Mayıs sembolizmi, ―hasta Türk‘ün gençleşmesi anlamına gelmektedir.

19 mayıs ile ilgili resim
19 mayıs ile ilgili resim

19 Mayıs ile ilgili  Ek Bilgiler

Atatürk ‘ ün katıldığı son bayram 19 Mayıs 1938 deki gençlik ve spor bayramıdır.  Şükrü kaya Ankara’da bu törende konuşmasında şunları söylemiştir:

―Sporcu kardeşler! Ulu önderimiz, kurtarıcımız büyük Atatürk uğrunda ebedi andımızı içelim: Ey varlığımızı yaratan sayın sevgili Atatürk… Açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta, hiç durmadan yürüyeceğimize ve bu uğurda kanımızı güle güle akıtacağımıza söz veririz.

Arkasından tören alanında yer alan kitle, hep bir ağızla Gençlik Marşını söylemiştir.

Sonuç olarak, 20 Haziran 1938‘de TBMM, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun‘un 2. maddesine bir fıkra ekleyerek, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı‘nı genel tatil günleri arasına aldı. Birkaç gün sonra ise Beden Terbiyesi Kanunu‘nu onaylayarak, kitle sporu anlayışının uygulamaya geçirilmesinde önemli bir adım attı (29 Haziran 1938).

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın